PORADY > PANI MŁODA / PAN MŁODY > WIĄZANKA >


JESTEŚ W STREFIE
Kształt

  • klasyczny biedermeier (kulka) - ten kształt pasuje prawie do wszystkich rodzajów sukien. Jeśli wybrałyście kreację ślubną, która jest strojna, nie należy wówczas decydować się na wymyślną wiązankę, abyście uniknęły wrażenia przesytu.

  • bukiet kaskadowy - elegancko wypływa z rąk panny młodej. Gdy linia kwiatowa jest wydłużona, wywołuje wrażenie wysmuklające, a Wy czuje się szczupłe i piękne. Bukiety kaskadowe idealnie będą się komponowały z sukniami mocno dopasowanymi lub tymi o nieregularnym kroju.

  • niczym polny bukiet – są też wiązanki ślubne, które wyglądają jak kompozycje z polnych kwiatów. Nie przypominają w niczym misternie ułożonych biedermeierów czy też bukietów kaskadowych, niemniej zachwycają swą prostotą i lekkością. I do takich sukien właśnie pasują.

  • bukiety oryginalne – to te o odważnych, niespotykanych kształtach. Mogą to być wachlarze, torebki, kule. Decydując się na taką formę bukietu, pamiętaj tylko o tym, że to Ty masz dziś zwracać szczególną uwagę – a nie kwiaty które niesiesz. Dlatego też zachowaj umiar zarówno w wielkości, jak i dodatkach do takiego bukietu.

  • jeden kwiat – czasami tylko tyle wystarczy. Gdy suknia jest bardzo strojna, ma dużo falban, draperii.


Kolory

Jest kilka zasad mówiących o doborze kolorów. Pamiętajcie jednak, że nie musicie za wszelką ceną się im podporządkować. Ważne, byście Wy dobrze czuły się ze swoją wiązanką.

Blondynki o jasnej karnacji powinny wybierać jasne kwiaty - różne odcienie bieli, ecru, pastelowe odcienie różu, beże, delikatny fiolet..

Tym z Was o włosach w odcieniach brązu będą pasowały kolory pomarańczowe, brązowe, beżowe i herbaciane.

Brunetki, które mają ciemną karnację mogą sobie pozwolić na intensywne kolory - wszelkie odcienie od czerwieni do ciemnego bordo, intensywny róż czy głęboki fiolet.

Przy wyborze koloru warto też zwrócić uwagę na kolorystykę makijażu, dodatki Pana Młodego czy też odcień sukni. Przy sukni w odcieniu mocnego ecru lub cappuccino nie należy wybierać bardzo jasnych kwiatów. Przy takim bukiecie suknia ślubna będzie wyglądać na poszarzałą i nie będzie to wyglądało korzystnie.


Kwiaty

Wśród kwiatów wykorzystywanych do bukietów ślubnych niezastąpiona jest cały czas róża. Najczęściej łączona jest ona z delikatną eustomą. Często też wybierane są calle i piękne storczyki. Wybór kwiatów jest ogromny. Musicie jednak pamiętać, że niektóre występują sezonowo – jak tulipany, konwalie czy słoneczniki. Dlatego też warto spotkać się wcześniej z florystyką i przedstawić jej nasze oczekiwania. Może się bowiem okazać, że trzeba je będzie nieco zmodyfikować.


Dodatki

Bukiety ślubne można ładnie wykończyć dodatkami. Czasami nie jest to konieczne a nawet niewskazane, jednak w większości przypadków dobrze dobrane dodatki upiększają wiązankę i dopełniają całość. Możecie je dopasować do swoje biżuterii. Mogą to być więc kryształki, cyrkonie, małe kuleczki. Dodatkiem może być też broszka, kolorowy motyl czy srebrna lub złota nić.


Łodyżki

Można je okręcić wstążeczką – kolor powinien być dopasowany do koloru kwiatów. Można zawinąć je do końca lub pozostawić końcówki widoczne. Zamiast wstążeczki można bukiet umieścić w rożku – najczęściej stosowanym przy wiązankach o tradycyjnym kulistym kształcie. Inną formą jest przedłużenie bukietu trawą niedźwiedzią – także przy kulach. Na trawie dodatkowo można umieścić przyklejone kryształki, margerytki. Wtedy jednak musicie zrezygnować już z innych dodatków.


Pamiętajcie o wiązance dla druhny, która powinna być w stylu Waszej wiązanki. Może być z tych samych kwiatów i w tych samych kolorach, musi tylko być wyraźnie mniejsza i skromniejsza. Można też dopasować kwiaty do koloru kreacji Waszej Świadkowej. Jeśli nie chcecie, by Świadkowa miała kwiaty możecie jej zaproponować stroik na rękę.

Nie będzie także nietaktowne, jeśli w ogóle zrezygnujecie z kwiatów dla druhny. Wtedy jednak musicie pamiętać o pewnej zasadzie – jeśli ma ona kwiaty, to również i Świadek powinien je mieć w klapie marynarki. Jeśli nie będzie ich miała, butonierki nie powinien mieć także Świadek.

Najważniejsza jednak zasada, to mniej jak więcej. Pamiętajcie, że oczy gości mają być     zwrócone w Waszą stronę, a wiązanką ma jedynie podkreślić Wasz wygląd. Nie wybierajcie też     kwiatów wbrew sobie, to Wy musicie się z nimi dobrze czuć.