PORADY > PANI MŁODA / PAN MŁODY > STRÓJ PANA MŁODEGO >


JESTEŚ W STREFIE
Tak jak i Pani Młoda, tak i przyszły Pan Młody musi sobie odpowiedzieć na pytanie jaki rodzaj ubioru chciałby mieć na sobie w ten szczególny dzień.

Garnitur jest bezpieczną i ponadczasową formą. Jego zaletą jest to, że założycie go Panowie ponownie na wiele innych okazji. Najczęściej do tego stroju dokładamy kamizelkę z ozdobnym fularem czyniąc z niego zestaw bardziej odświętny niż typowy garnitur. Kamizelka i fular bardzo często nawiązuje do elementów stroju lub dodatków, które ma Pani Młoda.

Elegantszą formą garnituru jest surdut – czyli przedłużana marynarka najczęściej w ciemnym kolorze z gładkiej tkaniny. Do tego wysoko zapinana kamizelka w kolorze szarym, biała koszula, spodnie w drobne prążki i pod szyją fular. Pan Młody będzie wyglądał bardzo elegancko i dostojnie.


Dla tych panów, którzy chcą pokusić się o ponadczasową elegancję, proponuję smoking lub frak. Oba te stroje pasują na wesela (przyjęcia) odbywające się raczej późnym wieczorem.

Smoking to przede wszystkim biała koszula z łamanym kołnierzem, oraz pas i mucha. Marynarka ma atłasowe lub jedwabne klapy, a na spodniach jest czarna lamówka wzdłuż szwu. Kolor pasa i muchy muszą ze sobą współgrać. Najbardziej popularny, to kolor bordo i czarny. Jednakże coraz częściej i tu można zauważyć odstępstwa, na które być może warto się pokusić, by odmienić nieco ten oficjalny strój. Dodatkami powinny być czarne spinki do mankietów, zegarek na czarnym pasku oraz biała chusteczka.

Najbardziej elegancki strój to frak. Jest to marynarka o przedłużanych połach, której nigdy się nie zapina, kamizelka oraz spodnie. Nieodzownym elementem tego stroju są czarne lakierki.

Spodnie zwężają się delikatnie ku dołowi, a ozdabia je błyszcząca lamówka. Kamizelka zawsze biała, koszula także biała z usztywnionym przodem.. No i oczywiście mucha. Jeśli chcecie być wierni tradycji tego stroju, na głowie powinniście mieć cylinder.


Musicie pamiętać, że mimo iż panom łatwej się ubrać nie można zostawiać tego na ostatnią chwilę. Często trzeba robić niewielki poprawki, skracać, wydłużać – nie ma sensu się stresować robiąc to przed samym ślubem.

Jeśli jesteście panowie wyjątkowo wysocy, niscy lub z innych powodów nie możecie dobrać     dla siebie stroju warto pokusić się o szycie garnituru, fraka czy smokingu na miarę. Dobry męski     strój musi leżeć jak ulał.