PORADY > ŚLUB I WESELE W PIGUŁCE > ŚLUB W PIGUŁCE >


JESTEŚ W STREFIE
Ślub, to uroczystość pełna emocji, wzruszeń i radości dla Was, i dla Waszych najbliższych. Poniżej po krótce opisane zostały punkty ślubnych przygotowań, o których powinniście pamiętać.


Formalności


Przy organizacji ślubu najważniejsze są formalności. Bez nich nie będzie możliwe zawarcie przez Was związku małżeńskiego. W zależności od tego jaki ślub będziecie zawierać – cywilny czy konkordatowy – trochę inaczej trzeba się zabrać do ich załatwiania.

czytaj więcej...

Dekoracje


Poruszając się dalej po temacie kościoła lub USC powinniście zastanowić się nad dekoracjami. Kwestie te zawsze warto wcześniej omówić, czy to z osobami pracującymi w Urzędzie, czy też w przypadku kościoła – z siostrą, kościelnym, księdzem a nieraz samym Proboszczem.

Zarówno w USC, jak i w kościele kwiaty zazwyczaj są – bukiety na stole urzędnika lub pod ołtarzem w kościele. Gdybyście chcieli zrobić coś we własnej gestii zdecydowanie łatwiej jest w kościele. Ślub cywilny, to krótka uroczystość, po której zaraz jest następna. Niechętnie więc godzą się w USC na jakiekolwiek pomysły Par Młodych, co do próby dekorowania sali. Pamiętajcie, że nie obowiązuje Was rejonizacja – jeśli więc Wasz urząd wydaje Wam się chłodny i biurokratyczny poszukajcie takiego USC, który spełni Wasze oczekiwania.

W kwestii dekoracji kościoła warto żebyście wiedzieli, że nie wolno zostawiać tego na ostatnią chwilę. Gdy już macie swoją wizję na udekorowanie tego miejsca zgłoście się do florystki lub dekoratorów. Zadadzą Wam oni zapewne mnóstwo pytań potrzebnych im do sprawnego zorganizowania dekoracji. Potrzebujecie więc czasu, by na te pytania znaleźć odpowiedzi – czyli musicie wybrać się do kościoła. Może się też właśnie wtedy okazać, że dany kościół nie zgodzi się na pewne elementy dekoracyjne np. płatki kwiatów rozsypane wzdłuż alejki lub też dowiecie się, że w tej parafii dekoracje zawsze wykonują siostry i nie macie możliwości wprowadzenia firmy zewnętrznej.

Pamiętajcie też, że istnieje możliwość robienia dekoracji na kilka ślubów tego dnia. Pozwoli to Wam oraz innym Parom Ślubnym na zaoszczędzenie kosztów.Oprawa muzyczna ślubu


Kolejny temat to oprawa muzyczna ślubu. Tu już niezależnie czy ślub cywilny, czy kościelny nie ma z tym większych problemów.

W większości USC są obecni muzycy, którzy podejdą do Was przed samym ślubem i zapytają czy chcecie skorzystać z ich usług. Możecie również zamówić sobie kogoś we własnym zakresie.

To samo tyczy się kościoła. Oprócz organisty mszę może uatrakcyjnić występ skrzypiec, trąbki, harfy czy chóru. Wszytko zależy od Waszych upodobań. W kościele oczywiście, tak jak i w przypadku dekoracji, warto wcześniej poruszyć kwestie oprawy muzycznej.Foto, video


Ten Dzień, choć zaplanowany w każdym szczególe, przemknie Wam niczym ulotny sen. Wtedy pozostają tylko wspomnienia. A te – ponieważ też ulotne – warto zatrzymać na dłużej. Mowa tu oczywiście o ekipie foto i video. Dzięki nim będziecie mogli wracać do tej pięknej Uroczystości wciąż od nowa. Zadbajcie więc o to by chwile, które przez nich zostaną zapisane miały odpowiednią jakość. O wyborze dobrego fotografa i kamerzysty przeczytacie w poradach. Tu warto napomknąć o tym, że w wielu parafiach ksiądz prosi od ekipy foto-video o zaświadczenia uprawniające ich do pracy podczas mszy. Zawczasu dowiedźcie się więc czy w Waszym kościele tego wymagają oraz czy podwykonawcy przez Was wynajęci takim zaświadczeniem dysponują.

czytaj więcej...

Auto


Teraz czas na auto lub inny środek transportu. Jakoś bowiem na uroczystość musicie się dostać. Zastanawiacie się pewnie czym jechać do ślubu. Wybór jest bardzo duży a zawęzić go trzeba do 4 propozycji – dorożka/bryczka; auta nowoczesne osobowe; auta retro; limuzyny.

Być może wyznacznikiem będzie cena. Widełki cenowe można określić w dwóch ramach – do 1000 zł auta nowoczesne i powyżej 1000 do nawet 3000 pozostałe.

Gdy już zawęzicie swoje poszukiwania pozostaje jeszcze wybór konkretnego auta i koloru. Jakie auto – decyzja bardzo indywidualna aczkolwiek podyktowana powinna być kilkoma wskazówkami. A kolor? Czasami całe wesele utrzymane jest w konkretnej kolorystyce, konwencji warto wtedy byście i auto wybrali tworzące spójną całość z innymi elementami ślubu i przyjęcia.Stroje


Ślub to także przygotowanie Waszych strojów. Możliwości jest wiele, a dobór stroju ślubnego to niełatwa sprawa. W przypadku sukni ślubnej warto zacząć poszukiwania dużo wcześniej, ponieważ samo zakupienie sukni i wpłata zaliczki w niektórych salonach może być wymagana na 9 do 6 miesięcy przed datą ślubu.

Także w przypadku krawcowej rezerwację terminu należy zrobić na kilka miesięcy przed ślubem – samo szycie odbywa się oczywiście później, niemniej dobre krawcowe mogą Wam odmówić, gdy zgłoście się zbyt późno.

Z Panem Młodym jest zdecydowanie łatwiej, ale rozglądać się za odpowiednim strojem można także z co najmniej 4-5 miesięcznym wyprzedzeniem.

czytaj więcej...

Obrączki


Ważnym i nieodzownym znakiem zawartego małżeństwa, mającym znaczenie symboliczne, są obrączki. Na rynku macie wiele sklepów jubilerskich, które zaproponują Wam wzory gotowe lub wzory na zamówienie. Niektórzy decydują się na zrobienie obrączek u złotnika.

Przy wyborze obrączek zwróćcie uwagę na takie kwestie jak: możliwość zmniejszania lub powiększania danego modelu oraz na to czy do obrączki Pani Młodej można będzie dokładać brylanciki.

Sama firma czy sklep jubilerski powinien zaproponować grawerowanie w cenie oraz dożywotnią renowację swoich wyrobów. Na obrączki w niektórych salonach czeka się do 1, 5 miesiąca.Wiązanka


Piękna wiązanka, to dopełnienie stroju Pani Młodej. Jest nieodzownym elementem tego Dnia. Odpowiednio dobrana zachwyci zaproszonych gości, a Pani Młodej doda paru centymetrów lub wysmukli sylwetkę. Nasza florystyka zadba, by tak się stało. Wybierając bukiet pamiętajcie, że ma to być dodatek, a nie główny element Waszego wyglądu.

Dobierając kompozycje miejcie na uwadze swoją wygodę – nie decydujcie się zatem na zbyt duże, ciężkie wiązanki

czytaj więcej...

Zaproszenia


By Wasi goście mogli Wam towarzyszyć podczas składania przysięgi powinniście podarować im zaproszenia ślubne. Na tym niewielkim kartoniku zawarte powinny być informacje kiedy?, gdzie? i o której? chcecie wstąpić w Związek Małżeński. Wiele jest także wierszyków, dzięki którym w taktowny sposób poprosicie o pieniądze w kopercie lub też zażyczycie sobie książek, kuponów lotto czy płyt z muzyką zamiast kwiatów

czytaj więcej...

Akcesoria


Diabeł tkwi w szczegółach, a tymi są akcesoria ślubne. W naszym sklepie zamówicie gotowe     woreczki z ryżem, rożki na płatki kwiatów. Alternatywą dla ryżu czy płatków jest tuba z konfetti.     Podczas zbierania grosików zawsze jest kłopot co z nimi zrobić. Rozwiązaniem są małe,     estetyczne woreczki-sakiewki. Zaopatrzcie się więc w te drobne akcesoria, które mogą     uatrakcyjnić uroczystość.

czytaj więcej...