|
Jak sprawdzić czy zespół lub DJ jest rzeczywiście dobry?
Ważne jest pierwsze wrażenie. Zespół lub jego przedstawiciel powinien być uprzejmy, kulturalny, wyrozumiały – możemy się wtedy spodziewać, że na weselu będzie się zachowywał podobnie. Niesympatyczny i zarozumiały na pierwszym spotkaniu człowiek nie będzie raczej oazą uprzejmości na Waszym przyjęciu? Najprościej mówiąc musicie dobrze czuć się w jego towarzystwie.
Zespół powinien mieć dość spore doświadczenie. W końcu wesele to zbiór pewnych obyczajów i tradycji, które zespół powinien perfekcyjnie znać. Musi być towarzyski i bez problemu nawiązywać kontakt z gośćmi, którzy nie raz będą mieli na weselu jakieś życzenia.
Nie bez znaczenia jest też sprzęt, którym posługuje się zespół. Stare, rzężące głośniki, plastikowe mikrofony “na kablu”, oświetlenie w stylu kolorofon to już przeżytek. Orkiestra weselna powinna składać się ze specjalistów w swoim fachu, muzyków, wokalistów i wysokiej jakości sprzętu. Przynajmniej jeden z członków zespołu powinien znać się na akustyce (w końcu na weselu nie ma realizatorów dźwięku i zespół nagłaśnia się sam).
Pamiętajcie, że wesele to nie koncert i rządzi się zupełnie innymi prawami. Do naprawdę dobrej i szalonej zabawy nie wystarczy sama muzyka, choćby i najlepiej wykonana. Cały sukces to prowadzenie. Przyjęcie weselne to połączenie różnych kultur gości, z których jedni chcą się bawić, inni zupełnie nie, do tego określone obyczaje weselne, połączenie z przerwami na posiłki, realizacja dodatkowych atrakcji, takich jak prezentacje multimedialne czy pokazy fajerwerków. To tylko część punktów, które mają miejsce na weselu. Aby to wszystko zgrać w całość, aby nie popełnić jakiejś wpadki, aby wszyscy goście, nawet maruderzy, dobrze się bawili, potrzebny jest wspaniały prezenter-wodzirej, swoisty mistrz ceremonii, który poradzi sobie w każdej sytuacji. Musi to być osoba, która nie ma żadnego problemu w kontaktach z ludźmi, prowadzi imprezy lekko, taktownie, jednocześnie z ogromnym poczuciem humoru. Niestety wiele zespołów nie ma takiej osoby lub nie jest wystarczająco ciekawa. Są przypadki, w których Narzeczeni wynajmują zespół i jeszcze dodatkowo są zmuszeni do znalezienia wodzireja. Sprawdźcie dokładnie ofertę orkiestry – zobaczcie na materiałach video z wesel, jak wygląda sytuacja prowadzenia. W końcu lepiej zapłacić za zespół i wodzireja w jednym, niż płacić dwa razy osobno.
Najważniejsze – prezentacja. Zespół może zaprezentować się Wam na żywo lub pokaże Wam mix swoich najlepszych filmów, nagrań audio, zdjęć lub jeden film z całego wesela. Możemy również pojechać na wesele na którym gra kapela, którą chcemy sprawdzić. Omówimy tu wszystkie punkty szczegółowo wskazując plusy i minusy:
- prezentacja na żywo:
plusy: rzeczywista ocena zespołu na żywo, możecie poprosić o zagranie wybranych utworów
minusy: usłyszycie tylko skromny wycinek repertuaru (chyba że spędzicie u zespołu kilka godzin), nie będzie to miało wiele wspólnego z samym weselem, nie zobaczycie prowadzenia imprezy
- obejrzenie zespołu w czasie innego wesela:
plusy: rzeczywista ocena zespołu na żywo, możecie usłyszeć repertuar na danym weselu, zobaczyć prowadzenie imprezy
minusy: usłyszymy tylko fragment wesela (chyba że spędzimy tam czas do rana lub wprosimy się na wesele), zazwyczaj nie będziemy mogli wejść na salę i słuchać będziecie mogli jedynie z korytarza lub nawet z zewnątrz budynku
- materiały audio:
plusy: wysoka jakość dźwięku, możecie dokładnie ocenić śpiew zespołu w językach obcych
minusy: nie wiecie czy słuchacie rzeczywiście tego zespołu z którym się spotykacie, materiały audio są nagrywane przez realizatorów dźwięku i poddawane specjalnej obróbce (masteringowi) – w ogóle więc nie odzwierciedlają jakości dźwięku, którą usłyszycie na weselu
- zdjęcia:
plusy: zobaczycie jak zespół wygląda na weselu, jak się ubiera i prezentuje wraz ze swoim sprzętem, oświetleniem
minusy: nic nie usłyszycie...
- materiały video:
plusy: możecie obejrzeć zespół w czasie wesela (pamiętajcie jednak, że zespół co jakiś czas powinien być widoczny na nagraniu!); w zmiksowanym skrócie lub przewijając płytę możecie szybko obejrzeć prawie całe wesele, możecie obejrzeć materiały z różnych imprez (wskazane), możecie obejrzeć poszczególne części wesela: powitanie, zabawy, oczepiny
minusy: jakość dźwięku jest na nagraniu gorsza niż w rzeczywistości (jest to uzależnione od kamery i sprzętu na którym oglądacie – nie polecamy oglądania na miniaturowych głośnikach komputerowych – lepiej na słuchawkach lub sprzęcie większej mocy)
Podsumowując: najlepiej gdybyście mogli obejrzeć materiały video z 2-3 wesel na których występował zespół weselny. Pamiętajcie, że zespół musi być widać na nagraniu – inaczej nie wiemy czy przypadkiem nie oglądamy zupełnie innego zespołu. Dla umocnienia Waszej decyzji możecie poprosić o prezentację na żywo – jeśli zespół nie robi prób – możecie pojechać na wesele, na którym będzie grał. Zdjęcia i nagrania audio potraktujcie jako dodatek. Nie czekajcie z decyzją nieskończenie długo – zanim odwiedzicie trzecie czy piąte wesele na którym gra kapela weselna, Wasz termin może już zająć inna para.
-
Dobrej kapeli weselnej zależy na szałowej i wyjątkowej zabawie jeszcze bardziej niż Wam! Jeśli tak jest to wodzirej czy kierownik zespołu da Wam to odczuć, będzie to dla niego istotna kwestia. Po co ma wydawać ogromne sumy na reklamę swojej orkiestry, kiedy tę reklamę może mieć za darmo? Przecież jeśli goście będą się znakomicie bawić, to również na swoje imprezy wynajmą ten zespół.
-
Weselny zespół muzyczny powinien być otwarty na Wasze uwagi, sugestie i życzenia. W końcu to Wasz Dzień. Kapele mają przyjęcia weselne co tydzień, a Wy tylko ten jeden raz i najlepsze zespoły weselne mają właśnie takie podejście. Nie będą Wam narzucać tylko swojego sposobu prowadzenia imprezy i repertuaru tylko tego, który grają. Powinni dopasować się do gustu Waszego i Waszych gości, dokładając również coś od siebie. Słuchajcie sugestii zespołu, korzystajcie z jego doświadczenia i rad, zostawiając sobie ostatnie zdanie.
-
Sprawdźcie jak zespół radzi sobie z obcymi językami. Jeśli będzie to wesele gdzie połowa gości to obcokrajowcy należy poszukać zespołu, który minimum w stopniu podstawowym będzie umiał poprowadzić wesele w danym języku – inaczej trzeba będzie zatrudnić tłumacza. Jeśli jednak wesele jest polskie to dobra znajomość języka obcego nie będzie wymagana, niemniej jednak zespół przynajmniej jedną trzecią repertuaru powinien mieć zagranicznego – zwłaszcza w języku angielskim. I chociaż nie będzie mówił płynnie w tym języku to jednak śpiewać powinien, i to wyraźnie.
-
Bardzo ważnym elementem podsumowującym jest umowa. Jak powinna wyglądać omawia osobny artykuł. Pamiętajcie jednak, że umowę podpisuje się dla zabezpieczenia. Jest ona prawdopodobnie jedynym dokumentem potwierdzającym Wasze ustalenia z zespołem muzycznym – powinna być zatem szczegółowa. Tylko na podstawie pisemnej umowy możecie dochodzić swoich praw w razie nie wywiązania się zespołu z poleconego mu zadania. Ustalenia co do samych sesji, Dobre zespoły weselne oprócz umowy podpisują również z Parami Młodymi scenariusz wesela, w którym punkt po punkcie ustalają przebieg wesela, repertuar, rodzaje zabaw i konkursów, spis dedykacji. Wasze życzenia powinny być również podpisane przez obydwie strony.
-
“Nic tak nie psuje wesela, jak trzeźwa kapela” - to niesmaczne i nieprawdziwe stwierdzenie czasem jeszcze ktoś cytuje, najczęściej chcąc napić się z zespołem. Pamiętajcie jednak, że zespół na weselu jest w pracy! Nawet jeśli muzycy weselni nie są abstynentami to jednak w czasie wesela nie powinni spożywać alkoholu. Jeśli chcecie, aby zespół też “miał coś z wesela” podarujcie im alkohol po imprezie – niech wypiją za Wasze zdrowie. Z naszego wieloletniego doświadczenia, zwłaszcza naszych kamerzystów i fotografów, którzy obserwują różne zespoły, alkohol to nie tylko wada kierowców, ale i niestety zespołów weselnych. Kapela, która twierdzi, że nie pije powinna być gotowa zagwarantować to Wam na piśmie. Jeśli nie będzie chciała tego zrobić – poważnie zastanówcie się czy nie poszukać kogoś kto to zrobi.
-
Sprawdźcie jakie przerwy robi zespół. To bardzo istotny temat, gdyż często zdarzają się przypadki, kiedy zespół gra piętnaście minut a później robi pół godziny przerwy. W skrajnych przypadkach słyszeliśmy o półgodzinnych przerwach po trzech utworach. To niedopuszczalne! Zespół powinien grać minimum 45 minut, po czym następuje 10-15 minut przerwy. Dobre zespoły weselne grają godzinę do półtorej i robią krótką przerwę, a są nawet takie, które robią przerwy jedynie w czasie gorących dań. Jeśli w rozmowie z zespołem, ta sprawa wydaje się niepewna, poproście o dopisanie odpowiedniego punktu do umowy.
|